VLOŽKA
- Poradna Pro holky
- 23. 5. 2021
- Minut čtení: 3
Menstruační vložka je hygienická pomůcka určená pro ženy, která slouží k zachycování krve při menstruaci nebo během šestinedělí.

V současnosti jsou v západním světě nejčastěji používané menstruační vložky jednorázové, nicméně jsou k dispozici i látkové, pratelné vložky pro vícenásobné použití
Menstruační vložka se vkládá do kalhotek a je tedy nošena vně ženského těla, na rozdíl od tamponů nebo menstruačního kalíšku.
Obecně je životnost jedné vložky průměrně 6 hodin, i když může vydržet 4 až 8 hodin v závislosti na absorpčních schopnostech vložky a síle menstruace nositelky.
Po použití se vyhazují.
Materiál
vyrábějí se z bučiny - bělené či nebělené chlorem. Uvnitř je speciální směs absorbčních gelů, díky kterým vložka udrží mnohem větší množství krve. Jádro je pokryto vatovou bavlnou a spodní část tvoří nepropustná folie opatřená lepícím proužkem. Většina nynějších vložek je parfemovaných, z důvodu pachu použité vložky. Nenechte se ale zmást, neboť za to nemůže menstruační krev, která sama o sobě nezapáchá, ale igelit zespodu vložky, který neumožňuje pokožce volně dýchat, a také absorbční gely, které při rozkladné reakci vytvářejí nepříjemný zápach.
Dioxiny
K bělení vložek se používá chlor, který při jeho rozkladu tvoří dioxiny, které způsobují řadz zdravotních potíží (např. hormonální poruchy, ohrožující reprodukci, oslabují imunitní systém a některé dokonce podporují vznik rakoviny. Přitom na funkčnost vložky nemá bělení opravdu žádný vliv.
(Zdroj: Kniha Ženství jako dar aneb menstruace ve 21. století, Veronika Lančaričová)
Typy
Intimky/ intimní vložky jsou určeny pro špinění či silný výtok
Slipové vložky jsou nejmenší a nejtenčí a používají se při slabém krvavém výtoku nebo zároveň při použití tamponů.
Vložky normal jsou vložky se střední absorpční schopností a lze je použít po celou dobu menstruace
Vložky s označením Maxi, Super, Extra apod. jsou menstruační vložky, které jsou zvlášť savé a v porovnání s vložkami Normal bývají i delší. Používají se při silném krvácení. Někteří výrobci vyrábí savé vložky určené zvlášť při použití v noci, tzv. noční vložky.
Vložky normal i ty extra savé jsou dostupné ve variantách s křidélky nebo bez, standardní tloušťky nebo ultra tenké
Použití
Vybal vložku z obalu.
Sundej papírovou folii ze zadní strany vložky (a případné křidélka) pro odkrytí přilnavé strany.
Vložku pevně přitlač na rozkrok kalhotek (střední část, která zakrývá vulvu) vatovanou stranou nahoru.
Vyměňuj vložky aspoň jednou za 8 hodin (doporučeno jednou za 4 - 6 hodin).
Použitou vložku zabal do toaletního papíru nebo do obalu od další vložky a zahoď ji do nádoby na odpadky (vložky nikdy nesplachuj, mohly by ucpat kanalizaci).
Nevýhody
Nelze s ní plavat a vykonávat vodní sporty
Může se stát že se zamažeš od krve pokud ji máš špatně danou
Může jít vidět v úzkém a přiléhajícím oblečení nebo v kraťasech
Nerecyklovatelnost
Vložky se klasickým způsobem recyklovat nedají a v přírodě se rozkládají 200 až 400 let.
Věděly jste, že...
průměrně žena používající jednorázové menstruační pomůcky spotřebuje ročně přes 200 ks vložek či tamponu? V České republice přibližně 3,1 milionů menstruujících žek (ve věku od 12 do 55 let), takže teoreticky češky za rok vyprodukují 6 700 tun odpadu ms pomůcek. Udává se, že za celé menstruační období žena vyprodukuje od 9000 do 15 000ks vložek či tamponů. Někkdy se ale uvádí číslo mnohem vyšší (např. 16 800). Navíc je mnoho žen, které používají třeba intimní vložky i mimo dny menstruace.
Pokud se ale jednorázových vložek vzdát nechceš, ale zároveň chceš používat zdravější a ekologickou variantu, alternativou pro tebe muže být značka NATRACARE. Od klasických pomůcek se liší tím, že jsou vyrobeny z čistě přírodních, obnovitelných a rozložitelných materiálů, a to včetně obalů. Neobsahují žádné plasty, absorbční gely ani povrchově aktivní látky, deoxiny, apod. Nejsou ani barveny, ani běleny a ani parfemovány.
Látkové vložky
Vrchní vrstva je většinou bavlněná či babusová, stejně tak jako střední vrstva. Spodní část je nepropustná. Používají se materiály s laminací, jako je PUL nebo froté s polyuretanovým zátěrem. Jde o nepropustné, avšak prodyšné materiály.
Jak o ně pečovat
Na sucho: Vložku předepereš v ruce, můžeš použít žlučové mýdlo či mýdlo na skrvny
N mokro: předeprané vložky ještě navíc ukladňujeme v kyblíku s vodou, přižemž vodu je dobré měnit každých 24h a maximálně po 3 dnechvložku vyprat v pračce.
Prát: Vložky se dají na 40° nebo 60°. Prát lze se vším, menstruační krev ostatní prádlo neušpiní
Sušit: Lze sušit v sušičce na jemný program, nejlepší je ale sušit je volně.
Rozdíly mezi jednorázovou a látkovou vložkou
Pohodlí - přecijen látkové budou příjemnější rozhodně velké většině žen
Příjemné na dotek - vzhledem k jemnému a měkkému materiálu jsou látkové vložky velmi příjemné na dotek
Zápach - látkové vložky nezapáchají, protože neobsahují absorbční gely ani deodoranční přísady.
Ekologie a ekonomie - látkové vložky vydrží několik let, čímž výrazně šetříme nejen přírodu, ale i finance
Sunny
Comments