Menstruace
- Poradna Pro holky
- 21. 4. 2022
- Minut čtení: 2
Menstruační tabu je rozšířené společenské tabu o menstruaci.
Jeho součástí je nazírání na menstruaci jako na něco nečistého a nepříjemného. Vztahuje se na zmínky o menstruaci jak veřejně (v médiích a reklamě), tak v soukromí (mezi přáteli, v domácnosti a s muži). Různé kultury však mají postoj k menstruaci odlišný.
Ve většině společností jsou základy chování, norem a komunikací založeny na přesvědčení, že menstruace musí zůstat skrytá, a to jak slovně, tak fyzicky. Velká většina dospělých a dospívajících obyvatel Spojených států je přesvědčena, že je společensky nepřijatelné o menstruaci hovořit, zejména pak ve smíšené společnosti. Mnoho lidí se též domnívá, že je nepřijatelné mluvit o menstruaci i v rámci rodiny.
V reklamě

Jednou z nejcharakterističtějších ukázek tabu v reklamě jsou reklamy na dámské hygienické produkty, které se menstruaci vyhýbají tím, že při ukázce „absorptivnosti“ používají namísto tekutiny v barvě krve modrou tekutinu. To představuje stigma krve spospojené s menstruací. Vynález tamponů může být do jisté míry tímto tabu inspirován, jelikož tampony jsou více „diskrétní.“
V kultuře
Menstruační tabu se odráží i ve filmech a televizních pořadech. Typickým příkladem je, že se téma menstruace vynechá.
Bible v patnácté kapitole knihy Leviticus popisuje období menstruace a uvádí, že v tomto období je žena rituálně nečistá. Toto tabu je natolik velké, že nejen sama žena trpí touto nečistotou, ale i „každý, kdo by se jí dotkl, bude nečistý až do večera. “Někteří vědci se domnívají, že křesťanské učení tohoto tabu stojí za zapovězení ženám stát se v římskokatolické církvi knězem (resp. kněžkou). Uvádějí, že církevní právo zavedlo tento zákaz kvůli „rituální nečistotě.“
Ostatní náboženství, jako například hinduismus, menstruaci rovněž vnímají v negativním světle. Například hinduismus zapovídá menstruujícím ženám účastnit se normálního života. Žena tak musí být „očištěna“ předtím, nežli je jí povolen návrat domů. Ženy žijící v jižní Indii nesmí v období menstruace po tři dny spát ve svém domě. Na druhou stranu některé kultury stále vnímají menstruaci, zejména pak první menstruaci, jako pozitivní aspekt dívčího života. V jižní Indii dostávají dívky po své první menstruaci dárky a probíhají oslavy, aby si tento zvláštní den zapamatovaly. Podobně tomu bylo také v mnoha indiánských kulturách Severní i Jižní Ameriky i u domorodců v Austrálii a Oceánii, kde byla první menstruace zpravidla vnímána jako přechod od dětství k dospělosti. Na druhou stranu ale indiáni vnímali menstruační krev jako zdroj potenciálního znečištění, ženy v tomto období bývaly u některých kmenů izolované ve zvláštní chýši a osvobozeny od domácích prací.
A proč?
Proč? Nebojte se o menstruaci mluvit veřejně. S rodiči, prarodiči,...Nazývat ji pravým jméném. Protože právě menstruace je jeden z prvních znaků dospívání. A to je přeci fajn.
Comments