Nežádoucí účinek: Potrat
- Poradna Pro holky
- 20. 4. 2022
- Minut čtení: 3
V době, kdy jsme začínaly se sexem my, byla hormonální antikoncepce jasná první volba.

Obnášelo to jediné - zajít na gyndu pro recept. Nikdo to s námi extra neřešil, naše mamky s tím samy zkušenost většinou neměly. Gynekolog udělal běžnou prohlídku, po které jsme si odnášely předpis na některý z aktuálně dostupných, už v té době relativně nízkohormonálních preparátů. Ve spolehlivost panovala všeobecná důvěra, bezpečnost nikdo nezpochybňoval, o nežádoucích účincích jsme nevěděly a popravdě - ani nás to extra nezajímalo. O tom, že jsme ji braly asi tak spolehlivě jako jezdí České dráhy, nebo těhotenských testech, dělaných na záchodcích ve škole, se nemusíme ani zmiňovat. O čem se nemluví
Dnes se o antikoncepci dočteš hromadu věcí. Nakolik jsou důvěryhodné jak informace, tak zdroje, necháme na uvážení. Určitě ale narazíš na seznam vedlejších nežádoucích účinků, ne úplně pozitivní zkušenosti uživatelek nebo doporučení, že není fajn souběžně s užíváním třeba kouřit. O negativech antikoncepce se mluví a je to dobře. Asi i kvůli tomu každoročně počet jejích uživatelek klesá. Jeden z jejích efektů ale zaznívá málo ne-li vůbec. A tím je potratový efekt.

Teď otázka na tebe. Odkdy se dítě
považuje za dítě.. Osobu, individualitu,
lidského člověka? Od porodu, od 3.
měsíce, od první fotky z ultrazvuku, od
momentu spojení vajíčka a spermie, nebo
ještě dřív?
Vnímání toho, kdy vlastně vzniká nový život je velmi, velmi individuální a jasno v tom nemají ani odborníci. V současné době to v České republice vypadá v praxi tak, že čím je plod starší, tím víc je právně chráněný. Na žádost ženy se potrat smí provést do 12. týdne těhotenství, později jedině z důvodu ohrožení života matky nebo plodu samotného, nebo při zjištění závažných vývojových vad. Jen pro představu, ve 12. týdnu vypadá jako hotové kapesní miminko o velikosti cca 5,5 cm. Umí se usmívat nebo zívat. Mohla jsem chodit tak do 8. třídy, když se k nám na základku, dodnes netuším jakým způsobem, propašovaly dvě ženy s přednáškou o antikoncepci. Myslím, že na tu hodinu a půl vyplněnou do poslední minuty promítáním potracených plodů v různých stádiích vývoje nikdy nezapomenu. Taky mi ale v paměti utkvělo, že nám tvrdily, že i hormonální antikoncepce způsobuje potrat. V té době jsme si s holkama klepaly na čelo, co to je za blbost, k žádnému otěhotnění přece nedochází. Dnes už si to nemyslím. Postfertilizační účinek aka potratový efekt Tak se pojďme konečně mrknout na to, jak to s tou antikoncepcí vlastně je: 1) Primárním účinkem hormonálního koktejlu, který každá antikoncepce v různém poměru obsahuje, je jednoznačně zablokování ovulace. Potud, co do spojitosti s potraty, je vše v nejlepším pořádku. Nedojde k uvolnění vajíčka není co oplodnit nemůže dojít k početí.
2) Druhý hlavní efekt, který tohle sichruje, je zahuštění děložního hlenu. Ten se tak stává pro spermie neprostupným, a proto i kdyby ovulace přece jen proběhla, dokud se k vajíčku nedostanou spermie, všechno cajk. Jak může k ovulaci dojít i při užívání HA? Třeba tak, že ji budeš brát nepravidelně v různou dobu. I několikahodinový výpadek může změnit hladiny hormonů a ovulaci spustit. That's true girl. 3) Jestli právě sebekriticky uznáváš, že do přesnosti švýcarských hodinek máš daleko, a přesto ti antikoncepce funguje, možná za to může třetí efekt – její vliv na děložní sliznici. Působením hormonů je nízká a nedostatečně kvalitní. Což zní fajn, protože díky tomu menstruace bývá o dost slabší a míň bolestivá, než jsi možná byla zvyklá. Na druhou stranu - v případě, že došlo k ovulaci a nějaká spermie fighter se probojovala až k vajíčku, oplodněné vajíčko poté co doputuje do dělohy, nemá kam zahnízdit. Takový zárodek pak uhyne a postupně se vstřebá, přestože už v něm začal vznikat nový život. Jestli sis na otázku na začátku článku odpověděla, že pro tebe dítě začíná být dítětem až v okamžiku, kdy má třeba ruce a nohy nebo cítíš jeho pohyby nebo až po porodu, pak tě takhle skutečnost nejspíš znepokojovat nebude. Jestli pro tebe ale dítě začíná být dítětem v okamžiku početí, pak bys o tomto efektu antikoncepce měla určitě vědět. Kolik takových mikropotratů jsi prodělala, navíc nikdy nezjistíš.

A co ostatní metody
Ať nejsme nespravedlivé, musíme dodat, že potratový efekt se netýká jenom hormonální antikoncepce. Stejně funguje i nitroděložní tělísko, které sliznici uvnitř dělohy dráždí. U nehormonálního za to může měď (nebo jiný kov), tomu hormonálnímu napomáhá hormon levonorgestrel (syntetický progesteron).
Postfertilizační účinek nejde vyloučit ani u pilulek „po“ jako je například Postinor, Escapelle nebo EllaOne. Ty se ale mezi běžnou antikoncepci nepočítají, slouží jako poslední záchrana, když se stane průser. Pravda, takový prasklý kondom o půl třetí ráno.. ? To nechceš.
A proto zase opakujeme, hledej, zjišťuj, ptej se.. a vol antikoncepci, až když budeš v pohodě se vším, co obnáší. Pak už záleží jen na tobě, s čím ti bude dobře navenek i uvnitř.
Více se dočteš na našem E-booku:
https://peaches.cz/e-book-moje-antikoncepce-moje-volba/
Comments