top of page

Hormonální antikoncepce

Co je to?

Hormonální antikoncepce je souhrnné označení pro metody antikoncepce, které k zabránění těhotenství využívají syntetických (umělých) hormonů. Ty jsou podobné hormonům vyráběným ženským tělem (estrogeny a gestageny). Přesto jejich účinky nejsou totožné s účinky vlastních hormonů. Do hormonální antikoncepce patří nejen pilulky, ale také vaginální kroužek, náplast, injekce, podkožní implantát nebo hormonální nitroděložní tělísko.

Perorální HA = Pilulky

Dělíme je na pilulky kombinované (tvoří je kombinace hormonu ze skupiny estrogenů a gestagenů) a gestagenní (tvořeny pouze gestagenem). Nejprve se podíváme na pilulky kombinované. Jsou obecně předepisovány častěji.



1) KOMBINOVANÉ PILULKY

Obsahují kombinaci určitého estrogenu a gestagenu. Dle toho, jestli a jak se obsah hormonů v pilulce mění je vzniklo toto základní rozřazení:

a) Jednofázové – Každá z pilulek obsahuje stejné množství hormonů. Je možné jednotlivé pilulky zaměnit. (Vyjma placeba pilulek, v případě, že je platíčko obsahuje.) Jednofázové pilulky jsou nejrozšířenější.

b) Dvoufázové – V první polovině platíčka je v pilulkách méně gestagenu. Ve druhé více gestagenu. Množství estrogenu je stejné. Dvoufázové pilulky jsou velmi málo rozšířené.

c) Třífázové – Hormony v pilulkách se v průběhu užívání z jednoho platíčka mění. Jde o snahu co nejlépe napodobit kolísání vlastních hormonů při přirozeném cyklu.

Pilulky lze také dělit podle typu a množství estrogenu a podle typu gestagenu, které obsahují.


Jak se užívají?

Mohou nastat dvě možnosti.

1) Platíčko obsahuje jen pilulky s hormony

V tomto případě má žena po užití všech pilulek několikadenní pauzu. V pauze se dostaví pseudomenstruace. Po skončení pauzy se začíná s novým platíčkem i kdyby žena ještě krvácela nebo špinila.

2) Platíčko obsahuje pilulky s hormony + placebo pilulky

Placebo pilulky neobsahují hormony. Tvoří je převážně cukr. Placebo pilulky jsou od pilulek s hormony barevně odlišené. Po dobrání účinných pilulek žena nemusí dělat pauzu, ale pokračuje užíváním placebo pilulek. V tomto období se dostaví pseudomenstruace. Po užití všech pilulek v platíčku začne s novým. U této možnosti se snižuje riziko zapomenutí na první pilulku po pauze, protože se pilulky užívají nepřetržitě (jen některé neobsahují hormony). Placebo pilulky je možné vynechat.


Schéma užívání:

Nejčastěji využívaným schématem je 21 +7. Žena 21 dní užívá pilulky s hormony a 7 dní má pauzu nebo užívá placebo pilulky. Dále existuje také schéma 24 +4. U jednofázové kombinované antikoncepce lze pauzu či placebo pilulky vynechat (po poradě s gynekologem). Nepřetržitým užíváním žena přijde o pseudomenstruaci (viz „Jak omezit menstruaci“).


S užíváním úplně prvního platíčka se doporučuje začít v první den menstruace (poslední přirozená MS), ale lze to provést prakticky v jakýkoliv den cyklu. Bude ale trvat déle, než nastoupí ochrana. Vše by vám měl vysvětlit váš gynekolog nebo se dočtete v příbalovém letáku.


2) GESTAGENNÍ PILULKY = MINIPILULKY

Obsahují jen gestagen. Při užívání se nedělá pauza ani v platíčku nejsou placebo pilulky. Není tak vytvořen prostor pro pseudomenstruaci, přesto se neplánované krvácení či špinění může objevit. Tuto formu HA volí převážně ženy, které kombinované pilulky obsahující estrogen užívat nesmějí (např. trombofilní mutace, obezita, kojící ženy, časté kouření ve věku nad 35 let, kardiovaskulární onemocnění aj.), objevily se u nich nežádoucí účinky, či je užívat nechtějí.


Jak HA funguje?

1) Kombinované pilulky

Při užívání HA pilulek vaječníky neprodukují hormony, protože ty už do těla dodáváme v pilulce (jejich uměle vytvořené formy). Co se teda stane?

a) Dojde k zabránění ovulace.

To způsobují gestageny i estrogeny.

Když žena neužívá HA, tak progesterony produkuje tzv. žluté tělísko (žluté tělísko = to, co zbyde z váčku, kde bylo vajíčko, které se uvolnilo při ovulaci z vaječníku).

Jakmile žena HA užívá, tak se tělu dostává progesteron pořád. Tělo má, za to, že ovulace už proběhla (i když neproběhla), tím pádem nedojde k tomu, aby se v mozku v dostatečném množství vyráběly a pak uvolnily hormony, které mají za úkol spustit ovulaci.

Estrogeny zabraňují produkci FSH (folikulostimulační hormon), který podporuje vývoj folikulů (váčků) s vajíčky ve vaječnících.

b) Dojde k zabránění růstu děložní sliznice

Růst děložní sliznice je dán činností estrogenů. Jelikož jsou v pilulkách ale i gestageny, tak sliznice nenaroste tak vysoko, jako když HA žena neužívá. Estrogeny mění strukturu některých buněk. Kdyby selhal první mechanismus, a přece jen by k ovulaci došlo, tak je pro oplodněné vajíčko těžké se v takto nízké a nekvalitní výstelce uhnízdit. Navíc kvůli tomu, že sliznice tolik neroste bývá pseudomenstruace obvykle slabší a kratší.

c) Dojde k zahuštění cervikálního hlenu

Když žena HA neužívá, tak se cervikální hlen („výtok“) v průběhu cyklu mění (hustota, konzistence…). Při užívání HA se vlivem gestagenů zahušťuje a tím se stává pro spermie neprostupným.

d) Dojde ke snížení pohyblivosti vejcovodů

Když se vejcovody méně hýbou je pro vajíčko těžší se do nich z vaječníku dostat. (Pokud by nastala ovulace.) Vejcovody totiž nejsou s vaječníky srostlé. Stejně tak je pro spermie obtížnější dostat se k vajíčku. Způsobují to gestageny.

e) Možný postfertilizační účinek

Jestliže by i přes to všechno došlo k ovulaci a k oplodnění vajíčka spermií, tak se pravděpodobně v děloze neuchytí (viz výše). Následně takové vajíčko zanikne a vstřebá se.


2) Gestagenní pilulky

Fungují na podobném principu – zablokování ovulace (ne u všech žen), zahuštění hlenu, snížená pohyblivost vejcovodů, zabránění růstu děložní sliznice. Chybí ovšem mechanismy estrogenů.


Kombinovaná hormonální antikoncepce ve formě pilulek má stejně jako všechny druhy antikoncepce své výhody ale také nevýhody a nežádoucí účinky, které se mohou ale nemusí objevit.

Účinnost kombinovaných pilulek je při zcela správném používání 99 – 99,7 % při typickém užívání pak klesá na 91 %.


Okolnosti snižující účinnost

· Chyba v užívání – zapomenutí na pilulku, neužití pilulky v povoleném časovém intervalu, pauza v užívání delší než 7 dní atp.

· Zažívací problémy – průjem nebo zácpa – pokud se objeví do několika hodin po užití pilulky, je vhodné postupovat jako by žena pilulku nevzala (dle příbalové informace) a případně se chránit i jinou metodou.

· Léky – některé druhy ATB, některé léky na epilepsii, na léčbu infekce HIV, na léčbu tuberkulózy, léky či doplňky stravy obsahující třezalku tečkovanou. Proto je důležité gynekologovi sdělit všechny léky, které užíváte.


Výhody kombinovaných pilulek

· Vysoká spolehlivost

· Krvácení (pseudomenstruace) bývá často slabší, kratší, méně bolestivé a pravidelné. (To vychází z principu fungování)

· Při souvislém užívání žena nekrvácí vůbec.

· Možné zlepšení stavu pleti, vymizení akné

· Preventivní účinek proti rakovině endometria (děložní výstelky) a vaječníků i roky po skončení užívání

· Využívá se pro zmírnění příznaků (nikoliv k léčbě) některých gynekologických onemocnění, nebo poruch jako je endometrióza nebo PCOS.


Nevýhody kombinovaných pilulek

· Žena přichází o celý přirozený cyklus, a hlavně o velmi důležitou ovulaci.

Ovulace není zásadní jen pro plodnost, ale taky jako znak správného fungování pohlavních žláz a hormonů, pro prevenci osteoporózy, rakoviny prsu, a kardiovaskulární onemocnění.

· Může ovlivnit výběr partnera

Z genetického hlediska ženám více voní muži, kteří mají odlišnou určitou skupinu genů (geny hlavního histokompatibilního komplexu). Potencionální potomci by díky tomu byli odolnější vůči mnoha infekčním nemocem. Na zachycení vůně (feromonů z potních žláz) partnera se podílí právě hormon estrogen. Jeho hladina je nejvyšší během ovulace. Ženy užívající HA ztrácejí schopnost preferovat geneticky odlišné partnery a vybírají si i partnery podobnější. Může se tedy stát, že po vysazení HA ženě přestane partner vonět.

· Ovlivňují tělo jak fyzicky, tak psychicky.

· Pokud jsou pilulky nasazeny pro zmírnění obtíží, neřeší je, pouze zakryjí.

· Vaječníky při užívání HA „spí“. Neprodukují hormony a neplní svou funkci.

· V případě, že je HA užívána na nepravidelnou menstruaci v pubertě, bere dívce možnost, aby se její tělo naučilo se správně produkovat hormony a ovulovat. Tento proces se zastaví a pokračuje až po vysazení. Nezapomínejme ale, že cyklus se definitivně ustaluje až ve věku 18-20 let. Je naprosto přirozené, že je v mladším věku nepravidelný. V tomto období tělo zažívá mnoho změn a potřebuje čas. Přirozený cyklus je navíc důležitý pro vývoj kostí.

· Vyšší riziko rakoviny děložního čípku, některé zdroje uvádějí i rakovinu prsu.

· Vedlejší účinky se mohou objevit i po vysazení HA.


Vedlejší účinky

Vedlejších účinků je celá řada, proto zde nebudou vypsány naprosto všechny. Najdete je v příbalovém letáku každých pilulek.


NEJČASTĚJŠÍ

· Nárůst tělesné hmotnosti, který je způsoben především zadržováním vody.

· Krvácení či špinění mimo pauzu mezi platíčky, pokud po prvních 3 měsících nevymizí, proberte to s gynekologem.


MÉNĚ ČASTÉ

· Únava

· Bolesti hlavy

· Migrény

· Zažívací problémy, nevolnosti, zvracení, bolesti

· Rozvinutí deprese, úzkosti či jiných duševních onemocnění, změny nálad, emocionálnost

· Snížení až ztráta libida, někdy popisováno naopak zvýšení, kvůli vymizení strachu z otěhotnění

· Snížená vaginální lubrikace (vlhkost)

· Bolest při pohlavním styku

· Vyšší citlivost nebo bolestivost prsů


VZÁCNÉ

· Časté kvasinkové infekce

· Zhoršení kvality vlasů a padání vlasů

· Kožní problémy – vyrážka, kopřivka, erythema nodosum

· Zvýšené riziko diabetu mellitu II. Typu

· Zvýšené riziko některých onemocnění trávicí soustavy (Crohnova choroba)

· Zvýšené riziko benigních i maligních nádorů jater

· Výtok z prsu

· Patologický nález na děložním čípku (vyšší riziko rakoviny děložního čípku).

· Zvýšené riziko vzniku krevní sraženiny (trombu) a s tím související riziko trombóz v tepně nebo žíle. Při trombóze pak hrozí plicní embolie, cévní mozková příhoda, nebo infarkt myokardu.

Riziko vzniku sraženiny je vyšší u kuřaček (kuřaček mladších 35 let se zvyšuje 10x, u kuřaček starších 35 let dokonce 100x), obecně u žen starších 35 let, u žen obézních, u žen s vysokým krevním tlakem, u žen jejichž přímý příbuzný prodělal infarkt myokardu či cévní mozkovou příhodu, u žen s kardiovaskulárním onemocněním, u diabetiček.

Nežádoucích účinků je sice celá řada, ale to neznamená, že se musí projevit. Výzkum v oblasti hormonální antikoncepce jde dopředu. První pilulky obsahovaly až 5násobnou dávku hormonů než pilulky dostupné dnes.


Kdo kombinované pilulky vůbec nemůže používat:

· Ženy, které mají trombofilní mutaci, nebo prodělaly trombózu.

· Těžké kuřačky

· Ženy s nádory prsu, vaječníků, dělohy, pokud jsou tyto nádory svým růstem závislé na hormonech a ženy, které tyto nádory měly v minulosti.

· Ženy s vysokým tlakem

· Ženy s labilní cukrovkou

· Ženy obézní, zejména jsou-li navíc starší 35 let a jsou těžké kuřačky

· Ženy trpící těžkou migrénou

· Ženy trpící některými jaterními poruchami

· Ženy s Crohnovou chorobou či jiným zánětlivým onemocnění střev.


Z těchto důvodů by předepsání HA měl předcházet rozhovor s lékařem, který bude zahrnovat důkladné probrání zdravotního stavu ženy, jejího životního stylu i zdravotního stavu blízkých příbuzných. Žena by měla podstoupit gynekologické vyšetření a nejlépe také krevní test na trombofilní mutace (zvyšují riziko vzniku krevní sraženiny a ženy s mutací nesmí kombinovanou HA užívat). Ne každý gynekolog tento test nabízí, ale nebojte se o něj požádat.

Lékař vám poté vybere pro vás vhodné pilulky. Přesto se může stát, že ženě nebudou vyhovovat a objeví se nepříjemné vedlejší účinky. V takové situaci by to žena měla se svým gynekologem probrat a případně pilulky změnit za jiné.

Nikdy neužívejte pilulky ani jinou formu HA, kterou vám nepředepsal gynekolog! Není možné vzít si pilulky třeba od mamky, kamarádky, tety. To, že je vhodná pro ně neznamená, že bude vhodná pro vás.

Každá žena má právo vybrat si takovou metodu ochrany, která jí bude vyhovovat jak mechanismem používání a fungování, tak účinností, negativy a pozitivy a účinky na tělo.


Vysvětlivky:

Trombofilní mutace = mutace genů, které ovlivňují srážlivost krve. Srážlivost krve je u lidí s některou z trombofilních mutací zvýšená = vyšší riziko vzniku trombózy.

Trombóza = ucpání cévy trombem, což je útvar, který je tvořen nejčastěji krvinkami. Cévou nemůže proudit krev, tak se neprokrvuje daná část těla nebo orgán. Trombus se může uvolnit a putovat dále např. do plic, kde opět ucpe cévu (to se nazývá plicní embolie).


Jiné varianty

Hormonální antikoncepce je dostupná i v mnoha jiných formách nejen jako pilulky. Přesto jsou pilulky nejrozšířeněji využívaným druhem HA a lékař je ve většině případů navrhne jako první, pokud žena projeví zájem o hormonální antikoncepci.


VAGINÁLNÍ KROUŽEK

Silikonový či polyuretanový kroužek si žena zavádí do pochvy poblíž děložního čípku. V pochvě jej má 3 týdny. Poté ho vyjme a dostaví se pseudomenstruační krvácení. 8. den po vyjmutí se zavede nový kroužek. V případě, že se žena chce krvácení vyhnout, zavede hned po 3 týdnech kroužek nový. Může se ale objevit špinění nebo krvácení, proto se doporučuje tento postup provádět spíš výjimečně.


Kroužek žena v pochvě necítí a zůstává uvnitř i při styku. Neměl by ničemu vadit, i přestože ho partner během styku může cítit. Pokud je to ale páru příjemnější, může ho žena před stykem vytáhnout. Nesmí ovšem být mimo pochvu více než 3 hodiny. Pokud by byl venku déle, může se narušit ochranný účinek. Uvnitř pochvy drží na svém místě. K samovolnému vypadnutí dochází pouze výjimečně, pokud se tak stane, stačí kroužek opět vložit zpět. Při zlomení kroužku je také nutné zavést kroužek nový.


Do těla se skrz poševní sliznici dostávají 2 hormony – estrogen a gestagen. Je to kombinovaná forma HA (stejně jako u kombinované pilulky). Mechanismus účinku je tím pádem shodný. Výhody, nevýhody, nežádoucí účinky a kontraindikace jsou z velké části stejné.


V některých zemích světa jsou dostupné kroužky, které obsahují jen gestagen (jako gestagenní pilulky). Zavádějí se do pochvy na 3 měsíce.

Účinnost této metody je při správném používání až 99,7 %, při typickém je to kolem 91 %.


Výhody:

· Hormony se vstřebávají v pochvě – odpadá tak riziko zažívacích problémů a snížení účinnosti při průjmu, zvracení.

· Hormony působí lokálně – přímo v pochvě a neprochází přes játra.

· Nižší riziko chyby v užívání – kroužek žena zavede 1x za 3 týdny, za to pilulky musí užívat každodenně.

· Vysoká spolehlivost

· Dále podobně jako u kombinovaných pilulek


Nevýhody:

· Možnost vypadnutí

· Některým ženám může v pochvě vadit

· Dále podobně jako u kombinovaných pilulek


Nežádoucí účinky:

· Podráždění pochvy

· Neobvyklý výtok

· Svědění, vaginální diskomfort

· Kvasinková infekce

· Svědění penisu partnera


NÁPLAST

Antikoncepční náplast si žena lepí na např. na rameno, břicho, na hýždě. Náplast je tvaru čtverce a má béžovou barvu. Je opatřena silným lepidlem, žena se s ní nemusí bát sprchovat, koupat ani plavat. Jedna náplast vydrží 7 dní, poté se vymění za další. Po 3 týdnech nastává 7denní pauza, kdy si žena náplast nenalepí a dostaví se krvácení. Chce-li krvácení předejít, pauzu nedělá.


Náplast by měla zcela přiléhat na kůži, pokud se odlepí a nejde znovu přilepit, je nutné ji vyměnit. Další náplast se posléze lepí za dalších 7 dní.

Náplast obsahuje 2 hormony – estrogen a gestagen. Výhody, nevýhody, nežádoucí účinky a kontraindikace jsou tudíž opět téměř totožné jako u kombinovaných pilulek.

Účinnost při správném použití je až 99,7 %. Při typickém použití pak 91 %.


Výhody:

· Vysoká spolehlivost – nemusí se užívat každý den

· Hormony se vstřebávají přes kůži – odpadá tak riziko zažívacích problémů a snížení účinnosti při průjmu, zvracení.

· Hormony se vyhýbají játrům.

· Dále podobně jako u kombinovaných pilulek


Nevýhody:

· Možnost odlepení

· Viditelnost (dle místa)

· Možnost podráždění pokožky

· Dále podobně jako u kombinovaných pilulek


INJEKCE

Injekce patří mezi gestagenní antikoncepci. Žena dochází do ordinace gynekologa a každé 3 měsíce jí je aplikována injekce. (První dávka je podána v první den MS). Nežádoucí účinky jsou obdobné jako u jiných forem gestagenní antikoncepce.


Injekční antikoncepce má na rozdíl od jiných metod prodloužený antikoncepční účinek. To znamená, že i když žena přestane tuto metodu využívat fyziologický cyklus a s tím i možnost otěhotnět se jí vrátí až po 4-31 měsících (v průměru po 10). Mohou se objevit různé poruchy krvácení. U větší žen po prvním roce krvácení úplně vymizí.


Kvůli tomu, že injekce neobsahuje estrogen má negativní vliv na kosti. Dochází k oslabení kostní hmoty, což může vést až ke vzniku osteoporózy. Už po dvou letech užívání se doporučuje zvážit, zda je tato metoda pro ženu stále vhodná. Z tohoto důvodu není injekční forma antikoncepce vůbec vhodná pro dospívající dívky a mladé ženy do cca 25 let. Jejich kosti se ještě vyvíjí a vliv této antikoncepce na kosti je ještě zásadnější než u starších žen a dochází k narušení správného vývoje kostí. Po vysazení dochází k návratu kostí do původního stavu rovněž pomaleji než u starších žen.


Účinnost při správném užívání je více než 99 % při typickém užívání se pohybuje v rozmezí 94–99 %. (Z důvodu nedostavení se na aplikaci další injekce.)


Výhody:

· Vysoká spolehlivost

· Obsahuje pouze gestagen


Nevýhody:

· Prodloužený antikoncepční účinek

· Vliv na kostní tkáň

· Není to vhodný typ ochrany pro dospívající a mladé ženy

· Nedoporučuje se užívat dlouhodobě


Nežádoucí účinky:

· Jako u jiných gestagenních forem, především nepravidelné či naopak silné až trvalé krvácení.

· Riziko rozvoje osteoporózy



PODKOŽNÍ IMPLANTÁT

Jde o malou tyčinku, kterou lékař zavede ženě pod kůži na paži. Zůstává zde 3 roky, ale je možné ho kdykoliv vyjmout. Z implantátu se do krve uvolňuje hormon gestagen. V mnoha případech dochází k úplnému vymizení krvácení. Zavedení je nebolestivé díky lokální anestezii. Lékař může umístění zkontrolovat pomocí ultrazvuku nebo rentgenu. Zřídkakdy se může stát, že implantát změní své umístění.


Není vhodný pro ženy, které mají rakovinu prsu nebo ji prodělaly. Také pro ženy s rakovinou nebo onemocněním jater, pro ženy s abnormálním poševním krvácením, či ženy alergické na materiál implantátu.


Ženám, které mají kardiovaskulární onemocnění či měly infarkt, mrtvici nebo trombózu se doporučuje vhodnost této metody důkladně zkonzultovat s lékařem. (I přestože zvýšené riziko těchto stavů vyplývá zejména z podávání estrogenů.) U žen s obezitou může být ochranný účinek snížen.


V České republice v současnosti není žádný podkožní implantát dostupný. Někteří gynekologové jsou ochotni svým pacientkám implantát objednat ze zahraničí.


Výhody:

· Vysoká spolehlivost

· Jednoduchost užívání

· Obsahuje pouze gestagen


Nevýhody:

· Možnost uvolnění implantátu

· V ČR oficiálně nedostupný

· Zavedení v lokální anestezii

· Možná alergie na materiál implantátu či anestetikum


Nežádoucí účinky:

· Nepravidelné krvácení, špinění

· Bolest břicha, nevolnost

· Pokles libida

· Rozvoj deprese, změny nálad

· Vaginální suchost, častější infekce

· Bolesti hlavy, únava

· Bolest prsou

· Změna tělesné hmotnosti – častěji zvýšení

· Vypadávání vlasů


Účinnost této metody je více než 99 %. Selhání může být způsobeno hlavně nezavedením nebo nesprávným zavedením implantátu, či nepoužívání jiné ochrany po zavedení implantátu je-li to zapotřebí.


HORMONÁLNÍ NITRODĚLOŽNÍ SYSTÉM (TĚLÍSKO)

Jedná se o dost podobné tělísko, jako je tělísko nehormonální.Není na něj však přiložen drátek. Funguje na základě hormonů, dosti podobně jako hormonální antikoncepce. Výrazným rozdílem však zůstává, že hormony působí přímo v místě zavedení a neovlivňují tolik celkové pochody v těle, jako právě hormonální antikoncepce ve formě tabletek. Existuje několik druhů, nejběžněji používaná je tzv. Mirena, která se spíše doporučuje ženám, které už jsou po porodu. Zavádí se na období 5 let. Pro ženy a dívky, které ještě nerodily jsou zde 2 varianty – Jaydess na 3 roky a Kyleena na 5 let.


Co vše způsobí lokální účinek hormonu v děloze?

Nejdůležitější jsou tvarové a funkční změny ve výstelce dělohy (endometriu) a mírná reakce na cizí těleso (zdaleka ne tak výrazná, jako v případě nehormonálního tělíska). Zahustí se také hlen krčku dělohy, čímž znemožňuje průnik spermií z pochvy. Utlumuje také pohyb vejcovodů, takže spermie, které by pronikly, to mají k vajíčku značně náročnější a zároveň utlumuje i ony spermie. U některých žen může toto tělísko způsobit vymizení ovulace.


Vedlejšími účinky (pro většinu žen příznivými) jsou zmírnění až možné vymizení menstruace. Zároveň je tato metoda dle studií účinná jako prevence proti vzniku rakoviny endometria (výstelky dělohy).


Mezi nežádoucí účinky se řadí až 3 měsíce trvající slabé krvácení (špinění) po zavedení tělíska do dělohy.


Tělísko by neměly použít ženy, které trpí na infekce, mají vrozenou vadu dělohy nebo onemocnění jater.

Oba druhy tělísek jsou velice účinné metody antikoncepce


Stejně jako u pilulek platí, že pokud se rozhodnete pro jakoukoliv hormonální formu antikoncepce, je nutné to probrat s gynekologem, probrat zdravotní stav, životní styl atd. a podstoupit gynekologickou prohlídku. U kombinovaných forem navíc požádat o test na trombofilní mutace.

Nezapomínejme, že i tyto metody jsou hormonální, a proto užívání některých léků může mít vliv na jejich účinnost.



Comments


  • Instagram

Děkujeme za tvůj e-mail!

© 2022 PORADNA PRO HOLKY

Proudly created with Wix.com

bottom of page