Schizofrenie
- Poradna Pro holky
- 19. 11. 2021
- Minut čtení: 2
Aktualizováno: 4. 12. 2021
Schizofrenie je duševní onemocnění řadící se mezi psychotické poruchy. Často bývá mylně označována jako rozdvojená osobnost, čímž se mělo původně zdůraznit rozštěpení mezi myšlením, emocemi a chováním. Nemoc se projevuje poruchami myšlení (bludy), poruchami vnímání (halucinacemi) a poruchami jednání. Schizofrenici vidí a slyší věci, které nejsou skutečné, a uzavírají se do vlastního světa. Nemoc často doprovází také snížená schopnost vnímat emoce a reagovat na ně. Lidský mozek je neustále vystavován ohromnému množství podnětů, a tak si vybírá, které z nich bude vnímat. U schizofrenika to však neplatí. Ten vnímá všechny podněty, ale protože je nedokáže zpracovat, vytvoří si vlastní realitu.
PŘÍČINY
Obvykle se projeví mezi 15.–35. rokem života, výjimečně také u dětí mladších 14 let. Příčiny schizofrenie nejsou zcela jasné. Významnou roli hraje dědičnost. Při nemoci dochází k narušení chemických pochodů v mozku. Ke spouštěčům patří marihuana a další drogy či zátěžové situace.
PŘÍZNAKY
Příznaky schizofrenie se rozlišují na pozitivní a negativní. Za schizofrenika se považuje pacient, u kterého příznaky přetrvávají alespoň jeden měsíc. Pozitivní příznaky znamenají, že člověku oproti běžnému stavu něco přebývá, a jejich léčba bývá úspěšnější. Patří mezi ně:
bludy (mylná a nevyvratitelná přesvědčení)
sluchové, zrakové a další halucinace
zmatené myšlení a řeč
neúčelné jednání

Negativní příznaky schizofrenie představují nedostatek. Výrazně zhoršují kvalitu života a hůře se léčí. Řadí se k nim:
abulie (nedostatek vůle, ztráta motivace),
alogie (ochuzení řeči)
anhedonie (neschopnost prožívat radost),
asocialita (neschopnost vytvářet sociální vztahy)
otupělost
oploštělé emoce
LÉČBA
Při léčbě schizofrenie záleží na tom, o jakou formu se jedná a jak brzy se začne pacient léčit. Třetina schizofreniků se z nemoci zcela vyléčí, u třetiny dochází k výraznému zlepšení s návratem jen některých příznaků. Celá jedna třetina pacientů však trpí chronickou formou. I tak lze ale jejich projevy vhodnou léčbou alespoň zmírňovat.
V léčbě hrají klíčovou roli antipsychotika. Účinně tlumí halucinace a bludy. Novější preparáty zmírňují i negativní příznaky, a potlačují depresivní a úzkostné projevy, které schizofrenii můžou doprovázet. Kromě farmaceutické léčby hraje důležitou roli také psychologická a sociální intervence.
Kája
Comentários