top of page

Drunkorexie

Aktualizováno: 4. 12. 2021

Drunkorexie

Je to projev anorexie nebo bulimie spojený s poruchou užívání alkoholu. Používá se k označení použití extrémních metod kontroly hmotnosti ke kompenzaci plánovaného nadměrného pití alkoholu. Výraz drunkorexie vznikl spojením slova drunk a anorexie, pro kterou je typické záměrné hladovění. Drunkorexie je porucha příjmu potravy spočívající v cíleném snižování kalorických hodnot přijímané potravy, aby si nemocný mohl dopřát více kalorického (nejčastěji tvrdého) alkoholu, charakterizuje kombinace strachu z přibírání na váze s nárazovitým pitím alkoholu na diskotéce či o samotě. Porucha se nejčasteji týka žen ve středoskolském věku, ale objevuje si i u mladých mužů. Jednotlivci se zapojují do této kombinace dobrovolné podvýživy a nárazového pití, aby se vyhnuli přírůstku hmotnosti z alkoholu, ušetřili peníze za nákup alkoholu a usnadnili intoxikaci alkoholem. Studie ukazují, že jedinci s poruchou příjmu potravy mají vyšší riziko vzniku poruch užívání návykových látek. Uvádí se, že až polovina jedinců s poruchami příjmu potravy zneužívá alkohol nebo nedovolené látky, přičemž anorexie a bulimie jsou poruchami nejčastěji spojenými s užíváním návykových látek.


Příznaky

Drunkorexie se skládá ze tří hlavních aspektů: užívání/zneužívání alkoholu, omezení příjmu potravy a nadměrná fyzická aktivita: Počítámím denního příjmu kalorií zajistíte, že při konzumaci alkoholu nezískáte žádnou váhu. Chybějící nebo vynechávající jídla pro úsporu kalorií při konzumaci alkoholických nápojů. Nadměrné cvičení ke kompenzaci kalorií spotřebovaných z alkoholických nápojů. Konzumace extrémního množství alkoholu na zvracení dříve požitého jídla.


Léčba

Drunkorexie není lékařsky diagnostikovaná porucha; proto neexistuje žádná specifická léčba. Vzhledem k tomu, že opilá intoxikace je kombinací dvou různých poruch, záchvatovitého pití a poruch příjmu potravy, jako je anorexie a bulimie, je třeba léčbu léčit obojí.


Následky

Hlavní fyzické nebezpečí drunkorexie spočívá v tom, že bez jídla se alkohol v žaludku vstřebává mnohem rychleji. Účinek alkoholu je silnější a také mnohem nebezpečnější. Následky mohou být otravy, krvácení do trávicí trubice, rozvrat minerálního a vodního hospodářství, stavy bezvědomí nebo cévní mozkové příhody jako následek prudkého zvýšení krevního tlaku. Nastávají také psychické problémy a hrozí riziko rozvoje závislosti na alkoholu. Nemocný často trpí depresemi. Podrážděnost z hladu či rychlé opilosti z pití na lačno výrazně snižují společenskou atraktivitu postiženého a mohou vézt k pocitům osamělosti a izolace.


Kate

Comments


  • Instagram

Děkujeme za tvůj e-mail!

© 2022 PORADNA PRO HOLKY

Proudly created with Wix.com

bottom of page