top of page

Mentální anorexie

Mentálna anorexia (anorexia nervosa) je porucha príjmu potravy, charakterizovaná abnormálne nízkou telesnou hmotnosťou, intenzívnym strachom z nárastu hmotnosti a skresleným vnímaním svojej hmotnosti. Aby sa zabránilo zvýšeniu telesnej hmotnosti alebo aby sa pokračovalo v jej úbytku, ľudia s anorexiou zvyčajne prísne obmedzujú množstvo jedla, ktoré konzumujú. Môžu kontrolovať príjem kalórií vracaním po jedle alebo užívaním laxatív, diuretík a klystírov. Bez ohľadu na to, koľko kilogramov zo svojej hmotnosti strácajú, ľudia s mentálnou anorexiou sa neustále boja zvyšovania hmotnosti.


VZNIK A PRÍČINY

Mentálnou anorexiou sú najviac ohrozené ženy perfekcionistky, zamerané na svoj výkon a zle znášajúce kritiku. Týka sa aj dievčat z rodín, ktoré majú vysoké nároky na výkon detí. Patria sem aj deti z rodín, kde majú zlé stravovacie návyky.


PRÍZNAKY

Fyzické príznaky anorexie sú spojené s hladom. Môže byť ťažké všimnúť si ich a identifikovať, pretože to, čo sa považuje za nízku telesnú hmotnosť, je pre každého človeka individuálne a hranica je extrémne tenká. Navyše, ľudia s anorexiou často pred okolím svoje stravovacie návyky skrývajú. Fyzické príznaky môžu zahŕňať extrémnu stratu hmotnosti, únavu, nespavosť, závraty alebo mdloby, vypadávanie vlasov, absenciu menštruácie, suchú pokožku, arytmiu, nízky krvný tlak, dehydratáciu, opuch rúk alebo nôh, poruchu pohyblivosti čriev, poškodenie zubnej skloviny a podobne.

Medzi ďalšie spoločné symptómy patrí:

  • prehnané cvičenie,

  • vyvolané vracanie,

  • odmietanie konzumácie jedla na verejnosti,

  • častá kontrola v zrkadle a vnímanie svojich nedostatkov,

  • zakrývanie postavy viacerými vrstvami oblečenia,

  • popudlivosť,

  • znížený záujem o sex

Medzi najťažšie psychické následky anorexie a hladovania patria samovražedné myšlienky. Výskyt anorexie je bežnejšie objavuje u dievčat,žien a mladistvých. K viac ohrozenej skupine patria mladí ľudia, a to z dôvodu ich fyziologických a psychických zmien, ktorými ich telá a psychika prechádzajú počas puberty. Dospelí s anorexiou môžu čeliť zvýšenému tlaku kolegov a byť citlivejší na kritiku, alebo dokonca príležitostné komentáre o hmotnosti alebo tvare ich tela.


DIAGNÓZA

Ak lekár predpokladá, že sa u pacienta prejavujú príznaky anorexie, skontroluje mu vitálne funkcie, ako je srdcová frekvencia, krvný tlak a teplota. Laboratórne testy môžu zahŕňať kompletný krvný obraz, špecializovanejšie krvné testy zistia hodnoty elektrolytov a bielkovín aj funkciu pečene, obličiek a štítnej žľazy. Psychológ urobí vstupný rozhovor na tému stravovacích návykov. Röntgenom sa skontroluje hustota kostí, pneumónia alebo srdcové problémy.

LIEČBA

Veľa ľudí s anorexiou odmieta liečbu, túžia zostať extrémne štíhli. Liečba prebieha ambulantne, v ťažších prípadoch hospitalizovaním pacienta. Bežný je trojmesačný pobyt (podobne ako pri liečbe závislostí). Liečba anorexie sa zvyčajne uskutočňuje pomocou tímového prístupu, ktorý zahŕňa tím lekárov, odborníkov na duševné zdravie a dietetikov, ktorí majú skúsenosti s poruchami príjmu potravy. Hospitalizácia a iné programy Ak je život pacienta bezprostredne ohrozený, má ťažkú podvýživu a pokračuje v odmietaní jedla, je potrebná urgentná hospitalizácia. V závažných prípadoch si môže ich stav zo začiatku vyžadovať kŕmenie prostredníctvom hadičky zavedenej cez nos priamo do žalúdka (nazogastrická trubica). Prvým cieľom liečby je návrat k zdravej hmotnosti. Paralelne s tým sa využíva psychoterapia. Z medikamentov pomáhajú antidepresíva alebo iné psychiatrické lieky, ktoré môžu pomôcť pri liečbe iných porúch duševného zdravia, ako je depresia alebo úzkosť.


AKO ŽIŤ S CHOROBOU

Ak je človek s anorexiou vážne podvyživený, môže dôjsť k poškodeniu jeho vnútorných orgánov , vrátane mozgu, srdca a obličiek. Toto poškodenie nemusí byť úplne reverzibilné, aj keď je anorexia pod kontrolou. Je potrebné dodržiavať stanovený plán liečby a eliminovať neustále pokušenie kontrolovať svoju váhu alebo sa často pozerať do zrkadla. V rámci prevencie je vhodné vynechaťdiétne doplnky a rastlinné produkty určené na potlačenie chuti do jedla a venovať sa relaxačným metódam, ktoré znižujú úzkosť a môžu zvýšiť pocit pohody - masáž, joga, meditácia.


Dida


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


  • Instagram

Děkujeme za tvůj e-mail!

© 2022 PORADNA PRO HOLKY

Proudly created with Wix.com

bottom of page