top of page

Hraničná porucha osobnosti (HPO) F60.31

Hraničná porucha osobnosti (BPD) je psychologická porucha nálady, vnímania seba samého a komunikácie s ostatnými. Patrí k najčastejším poruchám osobnosti. Všeobecne sa človek s poruchou osobnosti výrazne odlišuje od bežného človeka, pokiaľ ide o to, čo si myslí, čo cíti, ako vníma situácie aj správanie ostatných.


PRÍZNAKY

Príznaky BPD môžu byť zoskupené do týchto hlavných oblastí: emocionálna nestabilita, narušené vzorce myslenia alebo vnímania, impulzívne správanie, kompulzívne správanie a intenzívne nestabilné vzťahy s ostatnými. Príznaky poruchy osobnosti sa môžu pohybovať od miernych až po vážne. Zvyčajne sa objavujú počas dospievania a pretrvávajú do dospelosti.

  • emocionálna nestabilita

Pacient zažíva množstvo intenzívnych negatívnych emócií, ako je zlosť, zármutok, hanba, panika, hrôza, dlhodobé pocity prázdnoty a osamelosti, silné výkyvy nálady v krátkom čase, samovražedné pocity a neprimeraná pozitivita niekoľko hodín nato. Niektorí ľudia sa cítia lepšie ráno, niektorí večer. Spoločným menovateľom je nepredvídateľnosť nálad.

  • znepokojujúce vzorce myslenia

Objavujú sa rozrušujúce myšlienky o sebe samom, že je človek nehodný existencie a podobne. Epizódy hlasov v hlave, paranoje, bludy.

  • impulzy na sebapoškodzovanie

Rezanie si pokožky holiacimi nástrojmi alebo pálenie cigaretami. Silné impulzy na zapájanie sa do bezhlavých a nezodpovedných aktivít, nadmerné pitie alkoholu, užívanie drog, zadlžovanie sa a gamblerstvo, nechránený sex s cudzími ľuďmi.

  • nestabilné vzťahy

Postihnutý môže mať pocit, že ho ľudia opustia, keď ich najviac potrebuje, alebo naopak, že ho blízki príliš ovládajú a dusia. Môže nadviazať extrémny kontakt s blízkou osobou a psychicky aj fyzicky násilne sa jej držať. Môže začať ľudí odsudzovať a verbálne napádať alebo sa emocionálne utiahnuť. Tieto dva vzorce môžu vyvolávať nestabilné, protikladné vzťahy typu láska-nenávisť, ale aj čierno-bielu optiku nazerania na ne - buď je daný vzťah dokonalý, alebo hrozný.


VZNIK A PRÍČINY

Príčiny BPD nie sú úplne jasné. Ako v prípade väčšiny porúch sú kombináciou genetických a sociologických faktorov. K rozvinutiu poruchy môžu prispieť aj traumatické udalosti z detstva. Množstvo ľudí s BPD zažilo zanedbávanie alebo fyzické, sexuálne či emocionálne zneužívanie zo strany rodiny či blízkych. Existencia génu, ktorý môže poruchu spôsobovať, nie je dokázaná, avšak istá štúdia zistila, že ak má jedno z dvojčiat BPD, druhé má šancu až

2:3 na jej spustenie. Prispieť k tomu môže aj nerovnováha v mozgu (nedostatočná tvorba sérotonínu) alebo anatomické abnormality a nedostatočné vyvinutie mozgu. Kedy navštíviť lekára: Pri postrehnutých príznakoch BPD na sebe či blízkych treba najskôr navštíviť praktického lekára a opísať mu pocity a nedávne správanie. Je potrebné vylúčiť zdravotné vplyvy, depresívny stav aj stav bezprostredného rizika pre zdravie a blaho. Diagnóza: Na diagnostiku BPD sa používajú medzinárodne uznané pravidlá. Väčšinou je platná, ak pacient odpovie áno na 5 alebo viac z nasledujúcich otázok:

  • Máte silný strach z toho, že zostanete sám, čo spôsobuje, že sa budete správať spôsobom, ktorý sa zdá extrémny, ako napríklad neustále telefonovanie niekomu? • Máte model intenzívnych a nestabilných vzťahov s inými ľuďmi, ktoré sa pohybujú medzi láskou a nenávisťou?

  • Cítili ste niekedy, že nemáte zmysel pre sebapoznanie a nie ste si istý vlastným obrazom o sebe?

  • Zapájate sa do impulzívnych aktivít aspoň vo dvoch oblastiach, ktoré sú potenciálne škodlivé, ako napríklad nebezpečný sex, užívanie drog alebo neuvážené míňanie peňazí?

  • Vykonali ste v minulosti pokus o samovraždu?

  • Máte závažné výkyvy nálady, napríklad pocit intenzívnej frustrácie, úzkosti alebo podráždenosti, ktoré trvajú od niekoľkých hodín až po niekoľko dní?

  • Máte dlhodobé pocity prázdnoty a osamelosti?

  • Máte náhle a intenzívne pocity hnevu a agresie a často je pre vás ťažké ovládať ich?

  • Ak sa ocitnete v stresových situáciách, máte pocity paranoje alebo máte pocit, že ste mimo okolitého sveta, ale aj vlastného tela, myšlienok a správania a neviete sa ovládať?


LIEČBA

Mnohým pacientom s BPD pomáha psychologická aj praktická liečba, ktorá môže zahŕňať spektrum individuálnych a skupinových psychologických terapií vykonávaných vyškolenými odborníkmi. Účinná liečba môže trvať dlhšie ako jeden rok. Dodatočná liečba sa odporúča u ľudí, ktorých symptómy sa opätovne vrátia.



AKO ŽIŤ S CHOROBOU

BPD môže mať veľký vplyv na vzťahy s ostatnými, ktoré sa opakovane rozpadajú. Choroba podnecuje množstvo konfliktov s blízkymi. Niektoré príznaky môžu ovplyvňovať koncentráciu. BPD má veľký vplyv aj na fyzické zdravie. Môže súvisieť s chronickými bolesťami a únavou, artritídou, obezitou a cukrovkou. Tiež sa spája s nezdravými životnými návykmi, ako je fajčenie, požívanie alkoholu a nedostatok pravidelného cvičenia.Hlavné nástroje pomoci sú: vyhľadanie odborníka, vytvorenie bezpečnostného plánu v krízovej psychickej situácii, získanie podpory blízkych, psychická aj fyzická starostlivosť o seba, čerpanie vedomostí o chorobe, ktoré pomôžu získať nad ňou moc a kontrolu.


Dida

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


  • Instagram

Děkujeme za tvůj e-mail!

© 2022 PORADNA PRO HOLKY

Proudly created with Wix.com

bottom of page