Bigorexie
- Poradna Pro holky
- 27. 8. 2021
- Minut čtení: 2
ČO TO JE?
Bigorexia, alebo aj svalová dysmorfia, Adonisov komplex, či obrátená anorexia je duševná choroba vychádzajú zo syndromu malosti, ktorého hlavným príznakom je chorobná závislosť na cvičení a snaha o to byť stále mohutnejší. Táto porucha postihuje najmä mužov, hlavne kulturistov. Jedinci s touto poruchou si v porovnaní s ostatnými pripadajú drobní a nedostatočne vyvinutí aj keď sú väčšinou normálne stavaní, niekedy aj dostatočne svalnatí. Aj keď sa bigorexia prirovnáva k anorexii, je veľmi ťažké ju rozpoznať, pretože povedomie o nej nie je dostatočné a osoby s bigorexiou zvyčajne zostávajú zdravo vyzerajúce.
PRÍZNAKY:

Medzi hlavné klinické znaky patrí:
myšlienka, že telo nie je dostatočne svalnaté
nadmerné úsilie zamerané na zvýšenie svalovej hmoty
obmedzenie stravovania
nadmerné cvičenie
injekčné podávanie liekov podporujúcich rast
Osoby, ktoré majú bigorexiu, zvyčajne strávia viac ako 3 hodiny denne premýšľaním o zvýšenej svalovej schopnosti a vďaka tomu sa môžu cítiť neschopné obmedziť vzpieranie. Taktiež pozorujú svoje telo a môžu nosiť viac vrstiev oblečenia, aby vyzerali väčšie. Taktiež majú narušené sociálne a pracovné fungovanie, často sa vyhýbajú aktivitám a ľuďom, ktorí by mohli odhaliť ich nedostatok svalstva. História tiež odhaľuje u týchto pacientov zvýšenú mieru diagnóz iných duševných porúch (porucha stravovania, porucha nálady, či užívanie návykových látok), ako aj zvýšenú mieru pokusov o samovraždu.
RIZIKOVÉ FAKTORY VZNIKU:
Trauma a šikana:
V porovnaní s bežnými ľuďmi je pravdepodobnejšie, že osoby s bigorexiou v minulosti zažili sexuálne napadnutie, či domáce násili, prípadne dlhodobé šikanovanie a zosmiešňovanie nedostatkov, ako sú malosť, slabosť, chudoba či intelektuálna podradnosť.
Sociopsychologické črty:
Nízka sebaúcta súvisí s vyššou úrovňou nespokojnosti tela, pretože sa niekedy môže zdať, že zväčšená veľkosť tela, alebo svlastvo niekedy zvyšujú mušzkú identitu.
Mediálna expozícia:
Médiá zdôrazňujú fyzickú príťažlivosť, vyvolávajú telesné porovnania a tlačia na jednotlivcov, aby sa prispôsobili.
Atletická účasť:
Športovci majú tendenciu zdieľať niektoré faktory, vrátane vysokej konkurencieschopnosti a perfekcionizmu, vďaka čomu majú sklon kritizovať svoje telá. Športovci, ktorí nedosahujú svoje výkonnostné ciele sa môžu usilovať o úpravu svojho tela. Naopak tí, ktorí už majú bigorexiu, sa môžu týchto športov zúčastňovať s väčšou pravdepodobnosťou.
LIEČBA:
Liečba môže byť obmedzená nevedomosťou pacienta, takisto je vedecký výskum liečby obmedzený, pretožr neboli overené žiadne konkrétne protokoly. Avšak stále existujú dôkazy podporujúce:
rodinnú terapiu
kognitívne behaviorálnu terapiu (vychádza z overených princípov a stavia na presnom popise problému)
spätného vychytávania sérotonínu (hormón šťastia, ktorý dokáže byť niekedy aj príznakom depresií)
PREVENCIA:
majte radi svoje telo
vyhýbajte sa fitness článkom, ak máte úzskosť • neporovnávajte sa s ostatnými, každý je predsa výnimočný
v posilňovni trávte len primeraný čas
vyhýbajte sa športom postaveným na veľkosti svalov (box, atletika...), resp. robte to dovtedy, kým z toho nebudete mať vyššie uvedené pocity
Ivet
Comments