LGBTQ+ práva a zákony
- Poradna Pro holky
- 1. 4. 2022
- Minut čtení: 3
Aktualizováno: 17. 4. 2022
Česká republika
V České republice byla homosexualita dekriminalizována v roce 1961. K dalšímu posunu v Česku došlo po Sametové revoluci, kdy byla sjednocena hranice legálního věku způsobilosti k pohlavnímu styku na 15 let (dříve byla stanovená na 15 let pro heterosexuály a 18 let pro homosexuály). Směrem k rovnoprávnosti gayů a leseb přispěl i „antidiskriminační zákon“, který zakazuje nerovné zacházení z důvodu sexuální orientace člověka.

Stejnopohlavní páry v Česku mají od roku 2006 možnost formálně zpečetit svoji lásku vstupem do registrovaného partnerství.
Úřední změna genderu je v Česku možná, upravuje ji zákon o matrikách, nový občanský zákoník a zákon o specifických zdravotních službách. Ovšem umožněna je pouze na základě sterilizace. ČR je jedna z posledních zemí v Evropě s tímto požadavkem a porušuje tak i některé mezinárodní úmluvy. Novela tohoto zákona je ve vládním jednání.
Operace schvaluje odborná komise ministerstva zdravotnictví. Požadavkem je být svobodný (případně se tedy muset rozvést nebo ukončit registrované partnerství), mít za sebou alespoň 1 rok hormonální terapie a vystupovat 1 rok v dané genderové roli. Trans lidé také podléhají přísným pravidlům ohledně zvoleného jména a v průběhu tranzice mohou používat pouze neutrální tvar jména i příjmení.
Operace je sice hrazena ze zdravotního pojištění, nicméně ostatní úkony s operací spojené už ne. Hormonální terapie je hrazena jen částečně, někdy vůbec. Komplikace nastává taky v případě, kdy máte psychické problémy. To se procesy mohou velmi prodloužit. Dostupnost psychiatrické péče pro trans lidi je problematická a v zařízeních jsou často buď odmítáni, nebo je jejich identita neustále zpochybňována.
ČR neuznává nebinární identitu. Lidé s touto identitou mají problém získat přístup k hormonální terapii či jakýmkoli zákrokům. Situaci dále komplikuje český jazyk, který pro ně nenabízí vhodnou variantu, jako je např. anglické neutrální “they.”
Rozdíly mezi manželstvím a registrovaným partnerství v ČR
I. Majetkové právo
Vstupem do RP nevzniká společné jmění manželů nebo společné nájemní právo. Registrovaní partneři nabývají majetek buď do svého vlastnictví každý zvlášť, anebo do podílového spoluvlastnictví. V případě smrti jednoho z registrovaných partnerů také neexistuje nárok na vdovský a vdovecký důchod.
II. Rozdíly při uzavírání svazku
Registrovaní partneři mohou uzavřít registrované partnerství pouze na 14 určených úřadech jen v určené dny a časy a prohlášení činí jen před matrikářem, nikoli před starostou, farářem, apod. O sňatečném obřadu občanský zákoník uvádí, že je veřejný a slavnostní a činí se v přítomnosti dvou svědků. Vznik registrovaného partnerství je naopak pouze administrativním úkonem, ke kterému dochází bez svědků.
Lesby a gayové navíc nemají nárok na bezplatnou změnu příjmení ani na dva dny volna na svatbu, jako je tomu v případě manželů.
Uzavřením manželství vzniká manželům také zákonem uznaný vztah s příbuznými druhého manžela – tzv. švagrovství, naproti tomu při registrovaném partnerství podle zákona žádný vztah k rodině partnera nevzniká.
III. Rozdíly ve vztahu k dětem a rodině
V současné době neexistuje žádná možnost, aby registrovaní partneři společně oficiálně vychovávali dítě tak, aby podle práva oba byli rovnocennými rodiči.
Protože sociální rodič není zákonným zástupce dítěte, nemá automaticky právo vyzvednout dítě ve školce, ve škole, jít s ním k lékaři, získat informace o jeho zdravotním stavu a podobně. Sociální rodič nemá vůči dítěti vyživovací povinnost, v případě rozchodu rodičů tak dítě nemá právo na alimenty ani právo ze zákona se stýkat s druhým sociálním rodičem. Dítě nemá nárok na sirotčí důchod po svém sociálním rodiči a v tom nejhorším případě – smrti oficiálního rodiče dítěte – nemá sociální rodič žádnou jistotu, že jeho dítě neskončí v dětském domově. Osud dítěte záleží na rozhodnutí konkrétního soudce.
Slovenská republika
Sexuální aktivita osob stejného pohlaví byla legalizována roku 1962. Věk souhlasu se vyrovnal roku 1990 (na 15 let; předtím to bylo 18 let pro homosexuály).
Od roku 2018 slovenské právní předpisy uznávají „blízkou osobu“, nikoli partner nebo manžel. Na Slovensku v současnosti neexistuje právní uznání registrovaných partnerství ani vnitrostátní právní uznání manželství osob stejného pohlaví ale manželství osob stejného pohlaví založené v zahraničí jsou uznané slovenským právem a je jim dovolené usadit se a žít na Slovensku
Slovenské právní předpisy umožňují osvojeni kterékoli osobě. Osoby, které nejsou navzájem oddáni, si však nemůžou adoptovat stejné dítě. To znamená, že pro neoddané páry si dítě může adoptovat jen jeden partner. Lesby také nemůžou podstoupit umělé oplodnění.
Transgender lidem na Slovensku bylo umožněné měnit legálně pohlaví v roce 1995, je však potřebné podstoupit chirurgickou změnu pohlaví a sterilizaci, rozvod a na tento účel dostanou lékařskou diagnózu.
Homosexuální a bisexuální lidé můžou darovat krev za předpokladu, že se jeden rok zdrží nechráněné sexuální aktivity.
Sunny
Commenti